MPR - Miejsce Przyjazne Rowerzystom

Z przyjemnością informujemy, że nasz Ośrodek posiada rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pod kątem kryteriów "przyjazności dla rowerzystów", a w naszej ofercie znajdziecie usługi dedykowane turystom rowerowym.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Więcej o szlaku przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl

Suwalszczyzna to region w którym funkcjonuje sieć szlaków rowerowych umożliwiających fascynującą wędrówkę w dowolnej porze roku.Obfitują w malownicze krajobrazy i zróżnicowaną rzeźbę terenu. Oto najpopularniejsze z nich:

1. MIĘDZYNARODOWY SZLAK R-11

Oznakowany tabliczkami z symbolem R-11, ma długość 173,6 km. Prowadzi wzdłuż Kanału Augustowskiego, od zachodu i północy otacza jez. Wigry kierując się na Sejny, w Ogrodniczkach przekracza granicę polsko-litewską. Przebiega przez miejscowości: Bryzgiel – Płociczno – Stary Folwark – Czerwony Folwark – Maćkowa Ruda – Wysoki Most – Pogorzelec (30 km). Poza Suwalszczyzną szlak jest kontynuowany w kierunku granicy z woj. mazowieckim.

2. Szlak Bociani

Szlak krajowy, oznaczony kolorem czerwonym długość trasny na terenie Suwalszczyzny to 183,1 km. Prowadzi od Jasionowa nad Biebrzą do Stańczyk pod Puszczą Romincką. Szlak łączy Parki : Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Główne miejscowości przez jakie prowdzi to: Czerwony Folwark, Stary Folwark, Krzywe, Lipniak, Szelment, Gulbieniszki, Hańcza.

3. Dowspuda – Stary Folwark

Szlak oznakowany kolorem niebieskim. Prowadzi prze miejscowości takie jak: Dowspuda– Józefowo– Zielone Kamedulskie – Suwałki – Mała Huta – Leszczewo – Stary Folwark. Długość szlaku ok 20 km.

4. Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny

Szlak oznakowany tabliczkami z symbolem R-65. Przez Suwalszczyznę prowadzi w okolicy dwóch przejść granicznych z Litwą (Budzisko i Ogrodniki) oraz w terenie nadgranicznym z Białorusią i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Ma długość 316,3 km i tworzy zamkniętą pętlę z dwoma głównymi węzłami w Dowspudzie i w Żegarach. Trasa prowadzi przez takie malownicze miejsca jak: Góry Sudawskie i Wiżajny, Puszcza Romincka i wiadukty w Stańczykach, Dolina Rospudy i Dowspuda, a także Kanał Augustowski, Dolina Górnej Biebrzy, Puszcza Augustowska, Ziemia Sejneńska.

5. Szlak Krzywe - Stary Folwark.

Szlak oznakowoany kolorem żółtym. Prawie w całości prowadzi przez terenWygierskiego Parku Narodowego (7km).

6. Do Świętego Miejsca

Oznakowanie szlaku to kolor czerwony, długość to ok 22km. Prowadzi przez miejscowości takie jak: Dowspuda- Kurianki- Jaśki- Sucha Wieś- Dowspuda.

7. Wokół jeziora Hańcza

Oznakowany kolorem żółtym, długość szlaku 23 km. Przebiega przez miejscowości: Malesowizna – Turtul, Wodziłki, Dzierwany, Mierkinie (Stara Hańcza), Hańcza, Kruszki, Malesowizna - Turtul.

8. Do góry Cisowej

Oznakowany kolorem czarnym, długość szlaku 12 km. Trasa rozpoczyna się i kończy we wsi Smolniki. Przebiega przez miejscowości położne na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego: Udziejek Dolny, Gulbieniszki, Sidory i Kleszczówek.

9. Doliną Czarnej Hańczy

Oznakowany kolorem zielonym, długośc szlaku 9,9 km. Przebieg trasy: Potasznia - Żywa Woda – Okrągłe - Podwysokie Jeleniewskie - Rutka - Malesowizna-Turtul.

10. Suwałki – Stary Folwark

Oznakowany kolorem żółtym, długość trasy 14 km. Przebieg trasy: Suwałki – Krzywe – Leszczewo – Stary Folwark.

11. Wschodni szlak rowerowy Green Velo ( trasa w trakcie budowy)

Trasa oznakowana nazwą i logo Green Velo. Trasa prowadzić będzie przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie szacowana długośc trasy to 1980 km. Na terenie województwa podlaskiego prowadzić będzie od granicy województwa warmińsko-mazurskiego w miejscowości Gromadczyzna (gmina Wiżajny) przez Suwałki, Wigierski Park Narodowy, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Tykocin, Narwiański Park Narodowy, Białystok, Supraśl, Siemianówkę, Białowieski Park Narodowy, Hajnówkę, Mielnik do granicy z woj. lubelskim w miejscowości Niemirów.

Pracownicy naszego Ośrodka pomogą Państwu zarezerwować nocleg w kolejnej kwaterze należącej do Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.